

Zahra Khanom Tadj es-Saltaneh była córką perskiego króla Nassera al-Din Shaha i wywodziła się z dynastii Qajari. W czasach, gdy panował jej ojciec, uważano ją za symbol piękna i kobiecej doskonałości. Zahra nie była jednak kochliwa i regularnie odrzucała absztyfikantów - źródła mówią, że aż 13 odrzuconych przez nią mężczyzn popełniło smobójstwo z powodu niespełnionej miłości. Ostatecznie księżniczka wyszła za mąż za Amira Husseina Khan Shoja’-al Saltaneha, a niedługo potem urodziła mu czwórkę dzieci — dwóch synów i dwie córki.
Zahra była pierwszą kobietą w Iranie, która odważyła się publicznie zdjąć hidżab.

Zobacz również





Pingwiny, szczególnie gatunki takie jak pingwin maskowy (Gentoo) czy Adélie, znane są z unikalnych rytuałów godowych, w których samce ofiarowują samicom starannie wybrane kamyki jako symboliczne "pierścionki zaręczynowe". Jeśli samica zaakceptuje podarunek, umieszcza go w swoim gnieździe, co jest równoznaczne z przyjęciem oświadczyn i rozpoczęciem wspólnego budowania gniazda oraz wychowywania potomstwa.
Jednakże, w niektórych przypadkach obserwowano zachowania, które można by uznać za manipulacyjne. Samice, zdając sobie sprawę z wartości kamieni jako materiału budowlanego, potrafią wykorzystać zaloty samców do zdobycia większej ilości kamieni. Niektóre samice przyjmują kamyki od kilku samców bez zamiaru tworzenia z nimi pary, co prowadzi do sytuacji, w których samce są wykorzystywane do pozyskiwania materiałów do gniazda .
