cookies

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Losowe wpisy

Don Ritchie to Australijczyk, który mieszkał przy stromym klifie, w ciągu 50 lat zdołał uratować 160 osób chcących popełnić samobójstwo. Gdy zdesperowani stali na krawędzi, Don zaczynał z nimi dyskusję i zapraszał do siebie na herbatę.
logo-head
Dodano: 22.04.2021
autor: MaulWolf
Drugie miejsce w plebiscycie na Najseksowniejszego Łysego Polaka zajął Szymon Marciniak.
logo-head
Dodano: 16.11.2024
Noktoshow: Strefa Zero przeniesie Cię w serce opuszczonego budynku, gdzie po katastrofie panuje absolutna ciemność. Wyposażony jedynie w noktowizor, będziesz musiał przeprowadzić misję poszukiwawczą.
logo-head
Dodano: 07.02.2025
Według badań ludzie robią więcej zdjęć swoim psom niż swoim partnerom.
logo-head
Dodano: 20.10.2021
autor: Jackson
14-letni Michał Szubarczyk w pierwszej rundzie kwalifikacji prestiżowego UK Championship pokonał 6:2, 63-letnią legendę snookera, Jimmy’ego White’a.
logo-head
Dodano: 24.11.2025
W katastrofie Titanica zginęło ponad 1 500 osób - co stało się z tymi wszystkimi ciałami i gdzie one teraz są?
logo-head
czytaj dalej
Titanic. To chyba najsłynniejszy statek pasażerski na całym świecie i w całej historii. Zna go niemal każdy, a przynajmniej każdy co najmniej raz słyszał jego nazwę. RMS Titanic. Stworzony, jako okręt niezatapialny. Swój dziewiczy rejs odbył na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork. Niestety w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku wszedł w kolizję z górą lodową, w wyniku której zatonął. Katastrofa statku sprawiła, że całkowicie zmieniono prawo dotyczące bezpieczeństwa morskiego. 

Jeśli kojarzycie historię Titanica, to zapewne doskonale wiecie, że na jego pokładzie śmierć poniosło bardzo wielu ludzi. Statek nie posiadał wystarczająco dużo szalup ratunkowych, a więc nie wszyscy mogli go opuścić w feralną noc. Częśc wylądowała w wodzie - gdzie przez niską temperaturę czekała ich szybka śmierć - część została na pokładzie statku - gdzie również czekała ich śmierć, tym razem jednak w wyniku utonięcia - a częśc się uratowała. 

Lista pasażerów statku jest dość niejasna. Ich liczba wynosiła w przybliżeniu około 2208 – 2228 osób. Wiadomo natomiast, że przeżyło jedynie 730 pasażerów. Wygląda więc na to, że 1 500 osób zginęło. 1 500 martwych osób to całkiem pokaźna liczba ciał. Czy jednak zauważyliście kiedyś choćby jakiekolwiek szczątki na pokładzie wraku znajdującego się już pod wodą? 

Nic takiego nie dało się zobaczyć, prawda? Co więc stało się z tymi wszystkimi ciałami? Przecież było ich tak wiele. Pod statkiem i na statku powinno znajdować się dzisiaj istne cmentarzysko. Odpowiedź może was zaszokować. Zapraszamy dalej. 

Oczywiście podejmowano próby ratowania kogo się dało oraz późniejszego wyławiania i identyfikacji zwłok. Niestety misje tego typu nie kończyły się często sukcesem. Prądy morskie sprawiały, że zwłoki ofiar potrafiły popłynąć bardzo daleko. Trzy dni po zatonięciu mogły znajdować się nawet 80 km dalej. 

Z danych wynika, że udało się wyłowić łącznie 340 ciał. Jednak te, których nie udało się zidentyfikować obciążano i wrzucano do wody. Właśnie tak skończyło aż 166 ciał spośród tych 340. 

Identyfikacja zwłok po tylu dniach spędzonych w wodzie na pewno musi być bardzo trudna. Zwierzęta morskie i ptaki na pewno zrobiły już swoje. I tutaj właśnie przechodzimy do tematu przewodniego. Co stało się z pozostałymi ciałami? Przecież było ich jeszcze ponad 1 000. 

Część z nich została zniesiona przez prądy morskie bardzo daleko od wraku statku. Z częścią poradziły sobie zwierzęta, a część zamieniła się po prostu w muł, pod którym zniknęły również kości. 

Sam James Cameron - reżyser filmu Titanic - stwierdził, że w trakcie swoich kilkudziesięciu wypraw na wrak statku ani razu nie zobaczył nawet jednej kości należącej do człowieka. Owszem widział wiele ubrań i innych pozostałości po ludziach, jednak po szczątkach nie było śladu. 
Źródło:  theweek.com
Dodano: 22.02.2022
autor: MaulWolf
Osoby na diecie wegetariańskiej są statystycznie zdrowsze, niż osoby spożywające pokarmy mięsne.
logo-head
czytaj dalej
Metaanalizę na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Glasgow. W badaniu wzięto pod uwagę dane medyczne 177 tysięcy Brytyjczyków w przedziale wiekowym od 37 do 73 lat. Były to osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat przed badaniem nie zmieniały radykalnie swojej diety. Spośród całej puli osób wziętych pod uwagę 4 tysiące z nich deklarowało się jako wegetarianie nie spożywający czerwonego mięsa, drobiu oraz ryb

W badaniu uczeni analizowali 19 biomarkerów, czyli wskaźników wskazujących na chorobę, ryzyko zachorowania oraz kondycję organizmu. W przypadku wegetarian biomarekry dawały lepsze wyniki w 13 z 19 analizowanych wskaźników. Osoby nie spożywające mięsa miały lepsze wskaźniki: cholesterolu, „złego” cholesterolu, wskaźników ryzyka chorób serca, enzymów informujących o kondycji wątroby, kwasu moczowego czy kreatyniny.
Źródło:  www.eurekalert.org
Dodano: 07.06.2021
autor: MarcinZbezu
W Japonii żyje 90.000 ludzi, którzy mają ponad 100 lat. 88 procent z nich to kobiety.
logo-head
Dodano: 08.03.2023
Dla przykładu tylko w 2020 roku co piąty sprzęt w szpitalach pochodził ze zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
logo-head
Dodano: 12.01.2026
Do Wigilii pozostało 40 dni.
logo-head
Dodano: 14.11.2024
Losuj kolejne