Angielskie słowo "spruce" czyli świerk pochodzi z języka polskiego, a konkretnie z wyrażenia "z Prus". Stamtąd bowiem importowano drewno ze świerków do Anglii.
czytaj dalej
Gdy w XV wieku kwitł handel polskim drewnem, nikt nie zdawał sobie sprawy, że może to mieć jakiekolwiek inne znaczenie niż finansowe. Z Prus Królewskich, będących prowincją naszego kraju, codziennie wypływały kolejne ładunki drzew świerkowych. Towar sprzedawano na Wyspach Brytyjskich, gdzie cięto go w deski i używano do budowy statków. Anglicy, wielokrotnie słysząc, że drewno pochodzi „z Prus”, nazywali je po prostu „spruce”. Zostało tak do dziś i obecnie słowo to oznacza „świerk”.
Źródło: przegladdziennikarski.pl
Dodano: 16.09.2020
autor: Jackson
Zobacz również
Kuchnia Vikinga codziennie wysyła jedzenie strażakom i innym służbom walczącym z powodzią. Posiłki trafiły już m.in do Nysy.
czytaj dalej
Kuchnia Vikinga jest w kontakcie ze sztabem kryzysowym, jeśli tylko pojawi się zapotrzebowanie na większą ilość posiłków, to są gotowi je przygotować.
Dodano: 18.09.2024
Dodano: 18.09.2024
Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, powiedział córce, która poprosiła go o pożyczkę na remont kuchni, żeby poszła w tej sprawie do banku.
czytaj dalej
Informacje ujawnił raport Benzinga, firmy zajmującej się dostarczaniem informacji finansowych i rynkowych.
Dodano: 18.09.2024
Dodano: 17.09.2024
Dodano: 17.09.2024